Pristupnica u HPZ
O nama
Hrvatski plemićki zbor (HPZ) je u studenome 1995. osnovala grupa potomaka plemićkih obitelji iz južne (Dubrovnik, Split) i sjeverne Hrvatske (Lika, Zagrebačka županija) te drugih povijesnih hrvatskih krajeva. Zbor je osnovan kao nacionalna udruga hrvatskoga plemstva...
Cilj udruge je okupiti sve što je od hrvatskog plemstva ostalo, a poštuje tradiciju i voli svoju zemlju. Zbor ne teži za privilegijama, jer smatra da su one nespojive s demokratskim društvom. Potrebno je, stoga, ciljeve i smjernice djelovanja Zbora jasno i čvrsto odrediti da iz njih ispadne svaka ispraznost - a, ostane želja da se služi svojoj zemlji, kako su u vremenima opasnosti služili naši preci, od Krbavskoga polja do Klisa, od Siska do Lepanta i Sigeta, a na tragu kulturne i etičke baštine koju susrećemo kod dubrovačke vlastele.
CILANE
The European Commission of the Nobility
Hrvatski plemićki zbor od rujna 2014. godine član je CILANE-a.
CILANE je kratica za europsku udrugu plemstva koja je osnovana u travnju 1959. sa zadatkom razmjene informacija i veza nacionalnih udruga plemstva Europe. Pripremu proljetne i jesenje sjednice organizira i priprema na tri godine izabrani koordinator koji je zadužen da i provodi odluke donesene na sjednicama. Proljetne sjednice se održavaju u sjedištu udruge u Parizu, a jesenje kod jedne od članica udruge. Svake tri godine udruga održava kongres. Udruga ima svoj statut i etički kodeks. Članovi udruge su nacionalne udruge plemstva: Belgije, Danske, Finske, Francuske, Italije, Malte, Mađarske, Nizozemske, Njemačke, Portugala, Rusije, Švedske, Švicarske, Vatikana i Velike Britanije.
POVEZNICE:
Saznajte višeInteraktivni sadržaji
Obitelj Bartholovich
Podrijetlo prezimena
Prezime je zasigurno patronimik nekog od davnih predaka Bartola, inače vrlo starog hrvatskog imena. Transkripcija je prezimena mađarska.
Postojbina, rodonačelnik obitelji i nestor plemstva
Na osnovi dokumenata koji se mogu naći u arhivu grada Dubrovnika, pretpostavlja se da obitelj potječe iz Dubrovnika. Poslije velikoga potresa 1667. obitelj se raseljava. Jedan ogranak obitelji nastanio se u Srednjoj Bosni – Zavidovići gdje i danas ima živućih potomaka, a drugi je dio obitelji došao u Slavoniju.
Iz do sada poznatoga rodonačelnik je obitelji Antonius, a nestor je plemstva njegov sin, zemljoposjednik iz druge polovice 19. stoljeća, Carolus Bartholovich. On je bio dogradonačelnik Osijeka. Njemu je 17. svibnja 1898. car austrougarski i kralj hrvatski Franjo Josip podijelio plemstvo.
Plemićka povelja
Plemstvo je proglašeno 20. studenog 1898. u Virovitičkoj županiji. Plemstvo je podijeljeno s pridjevom Tenjski. Naime Carolus posjedovao je dobro „Topolik“ između Tenje i Novog grada Osijeka. Kada je barun Ivan Adamović rasprodavao svoj posjed, njegovu jezgru s dvorcem u Tenji kupio je također Carolus.
Rodoslovlje obitelji Bartholovich Tenjski
Genealogija obitelji
Na žalost ostalo je vrlo malo podataka, a pogotovo obiteljskih slika. U crkvenim dokumentima zapisano je da je Antonius bio trgovac. Njegov sin Carolus bio je questor i zemljoposjednik dobra Topolik, a kasnije dogradonačelnik Osijeka. Od obitelji Adamović kupio je dvorac u Tenji, a budući da u plemićkoj povelji piše Tenjski, kupio ga je prije 1898. Njegov sin bio je također Carolus, nastavio je unapređivati očevo dobro. Do 1945. obitelj je bila veliki zemljoposjednik u osječkom kraju. Dragutinovi sinovi i kćer rođeni su u Tenji. Teodor je diplomirani inženjer agronomije, a Adrijan diplomirani inženjer strojarstva.